Антична и средновековна крепост на полуостров Форос, Бургас

Описание

Ако искате да се докоснете до историческия дух на Бургас и неговите дълго-пазени най-стари тайни, тук е мястото, което ще ви пренесе стотици години назад...


Полуостров Форос се намира в местността Пода (в квартал Крайморие на Бургас).  През 2008 г. са проведени за първи път археологически проучвания, при които се установява,  че тук все още има запазени останки от изгубения град, предшественик и символ на град Бургас – античната и средновековна крепост и пристанище Бургос / Порос.  Tук, на Форос, археолозите откриха останки от митичната древна кула, изобразена на герба на Бургас. Находката доказва, че градът ни има поне 20-вековна история. 


Крепостта е създадена в средата на II век от римския император Антонин Пий. Създадена е под името Поро (проток), служеща за опазване на отока на Мандренското езеро. В посветителен надпис от ІІ век се казва, че по границите на римската колония Деултум са изградени бурги (крепости), откъдето идва вероятно и името на днешен Бургас. Именно тук е било разположено пристанището на големия център Деултум, което е било пазено от непристъпна крепост.


Местността е била и арена на знаменита битка от времето на Втората Българска държава, прославила за сетен път непримиримия и велик български боен дух, с който сме изумявали света през вековете.  В началото на XIV в. българският цар Теодор Светослав предприел поход към Черноморското крайбрежие. Неговата власт се разпростряла над Русокастро, Месемврия, Анхиало, Созопол и Агатопол. Византийският император струпал огромно количество войски, за да спре българският устрем. През 1304г. решителната битка се състояла при моста на Мандренското езерото, където византийската армия била разгромена.