Село Дебелт, Бургас
Описание
На 17 км от Бургас, до днешното село Дебелт, се намира археологическият резерват „Деултум”. Резерватът е разположен на 83 хектара и тук са открити обекти от най- дълбока древност. По тези земи в продължение на 2000 години се е намирал един от най-важните икономически центрове в Югоизточна Тракия.
Най-старите доказателства за съществуването на селище по тези земи датират от късната бронзова епоха - ХІІІ-ХІІ век пр. Хр. Оттогава са и първите сведения за името на селището Довелт, което означава „място между две блата”.
По-късно, по времето на император Веспасиан (69-79 г.), тук е основана колония на римски военни ветерани. Близостта до морето и важните търговски пътища, които минават от тук, превръщат Довелт, вече преименуван в Деултум, във важен икономически и търговски център.
Градът бележи разцвет при управлението на племето севери (първата половина на ІІІ в. н.е.). През този период са отсечени над 160 собствени монетни емисии.
През IV в. Деултум е третият по големина град в провинция Хемимонт и e седалище на епископ. През този период името на града се сменя на Девелт. През втората половина на V в. градът стеснява своите граници, като изгражда нови крепостни стени, най-вероятно заради варварските нашествия на Балканите.
В началото на VІІ в. животът в античния град замира, за да се възкреси отново по времето на българските ханове. През 812 г. хан Крум превзема крепостта и превръща Девелт във важен граничен пункт между Византия и България. През 820 г. тук е била разположена митница, в която близо два века е ставало предаването на ежегодния данък, плащан от византийските императори към българските ханове и царе. Край Девелт княз Борис-Михаил посреща делегацията от Константинопол, дошла да покръсти българите и има предположения, че точно тук самият той е приел християнството.
Античната колония е локализирана още през 1881 г. от братя Шкорпил, но реални археологически разкопки започват едва през 1980 г. Разкрити са стените на средновековна крепост, античен некропол, останки от средновековната митница, както и голяма обществена баня.
До сега са документирани над 20 обекта от различни исторически епохи и над 20 000 експоната.
Археологическите разкопки продължават, като археолозите са категорични, че Дебелт има още с какво да ни изненадва.