Национален парк "Пирин", Боровец

Описание

Национален парк „Пирин” се намира в Пирин планина, разположена в югозападната част на България. Територията на националния парк обхваща седем общини в област Благоевград - Банско, Гоце Делчев, Разлог, Сандански, Струмяни, Кресна и Симитли.

Национален парк „Пирин” е създаден през 1962 г. и първоначално е носел името Народен парк „Вихрен”. Тогава площта му е била 6212 хектара и обхващала най-високите части на Демянишкия и Вихренския дял. През годините територията на парка се е увеличавала няколко пъти и днес национален парк „Пирин” обхваща над 40 000 хектара. От 1983 г. националният парк е под защитата на ЮНЕСКО. Част от националния парк е и един от най-старите резервати в България - „Баюви дупки - Джинджирица”. През 1934 г. е обявен за защитена територия, за да бъдат запазени естествените реликтни гори от бяла и черна мура и голямото разнообразие от растителни и животински видове. През 1977 г. е обявен за биосферен резерват по програмата "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО. През 1994 г. е обявен и другият резерват в парка - „Юлен”. На територията на парка има над 182 вида лечебни растения. Описани са 1315 вида висши растения, което е около 1/3 от българската флора. В парка се срещат още около 320 вида мъхове и 165 вида водорасли. Разнообразният релеф и флора е предпоставка и за многообразен животински свят. В националния парк са описани над 2000 вида безгръбначни животни и над 200 вида гръбначни животни. Парка обитават жабата дървесница (Hila arborea) и шипоопашатата костенурка (Testudo hermanni), които са в Червения списък на Международния съюз за защита на природата. На територията на национален парк "Пирин” са описани 159 вида птици, които представляват 40% от видовете на територията на България. В парка има няколко паркови района - „Синаница”, „Баюви дупки”, „Вихрен”, „Безбог” и „Каменица”, част от който е и район „Трите реки”.

В „Синаница” има два маркирани туристически маршрута. С кафява маркировка е означен маршрутът местност Мандрата - хижа „Сипаница” (за хижа „Пирин”), а с жълто е маркировката от местност Мандрата до местност Черната вода (за хижа „Яворов”). В местността Мандрата има изграден информационен център - „Влахинска река”. През парков район „Баюви дупки” преминава международният маршрут Е4: Пиринеи - Алпи - Рила - Пирин - Пелопонес. В Пирин маршрутът е от хижа „Предел”, през хижа „Яворов”, хижа „Вихрен”, заслон „Тевно езеро”, хижа „Пирин” до местност Попови ливади. Друг туристически маршрут започва от град Разлог в района на местността Бетоловото - хижа „Яворов” - Суходолски превал - Кресна. В Разлог има център на парковия район, който се намира в историческия музей на града. Парковият район „Вихрен” е свързан най-вече с град Банско. Вихрен е и най-високият връх в Пирин - 2914 м, и вторият по височина в България след връх Мусала в Рила. Върхът е включен в Списъка на Стоте национални туристически обекта, а печат може да бъде взет от хижа „Вихрен”. Точно в тази част на национален парк „Пирин” се намира и най-старото дърво в България - Байкушевата мура, чиято възраст се оценява на повече от 1300 години.